Chryzantemy – kwiaty jesieni w domu

chryzantemy

Fot. pixabay.com

Chryzantemy to obok astrów najbardziej rozpoznawalne kwiaty jesienne. W zależności od odmiany i warunków uprawy kwitną od sierpnia nawet do grudnia. Można je uprawiać w ogrodach, na balkonach, ale również w domach.

Skąd się wzięły chryzantemy?
Pierwsze wzmianki o tych kwiatach pochodzą z Chin. Pojawiły się w zapiskach sprzed ponad 2500 lat. W Europie rośliny te mają znacznie krótszą historię. Przybyły do nas ok. 300 lat temu. Od samego początku wykorzystywano je przede wszystkim jako rośliny ozdobne. Od zawsze cieszyły się dużą popularnością, ponieważ kwitą w okresie, kiedy większość ogrodów staje się pusta i ponura. Dzięki chryzantemom udało się przedłużyć piękny wygląd rabat, aż do pierwszych przymrozków. Przez dziesięciolecia upraw tej rośliny w Europie ogrodnicy dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom stworzyli całą gamę nowych odmian. Dziś możemy cieszyć się chryzantemami o ogromnych pełnych kwiatach, ale również takimi, których kwiatostany przypominają tylko drobne gwiazdki na ciemnozielonym tle liści.

Chryzantemy w doniczkach
Choć w Polsce chryzantemy są kojarzone przede wszystkim z kwiatami na nagrobki, to coraz chętniej pojawiają się również w naszych domach. W sklepach można kupić piękne chryzantemy doniczkowe. Wybierając kwiaty do domu warto pamiętać, aby roślina miała jak najwięcej pąków kwiatowych, ponieważ będzie to gwarantowało długi okres kwitnienia. Chryzantemy to bardzo wdzięczne kwiaty gdyż cudownie wyglądają i są bardzo łatwe w uprawie.

Pielęgnacja chryzantem w domu
Chryzantemy doniczkowe, które kupujemy do domu są bardzo łatwe w pielęgnacji, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, aby długo cieszyły nasze oczy swoim pięknem.

  • Stanowisko: chryzantemy doniczkowe lubią jasne stanowiska. Najlepiej będą się czuły z daleka od kaloryferach, gdyż nie lubią suchego powietrza.
  • Podlewanie: rośliny te mają płytki system korzeniowy dlatego też trzeba pilnować, by ziemia była stale wilgotna. Aby ich nie przelać najlepiej wybierać doniczki z dużymi otworami na dole, które pozwolą szybko usunąć nadmiar wody z doniczki.
  • Nawożenie: w przypadku chryzantem doniczkowych nie ma konieczności nawożenia tych roślin, ponieważ po okresie kwitnienia są one wyrzucane na kompost.
  • Kwitnienie: kupując chryzantemę z wieloma pąkami można liczyć na wiele tygodni z  tym pięknym kwiatem. W sprzyjających warunkach okres kwitnienia trwa nawet do 12 tygodni. Trzeba dbać o systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić pąków przygotowujących się do kwitnienia.

 

Donice dla chryzantem
Kupione w sklepie chryzantemy zazwyczaj rosną w plastikowych doniczkach. Ponieważ po okresie kwitnienia prawdopodobnie roślina trafi do kompostownika, nie warto jej Clayfibre_Egg_Pot_Lead_wysokosc_49_cm_sprzesadzać do nowego pojemnika. Znacznie lepszym wyjściem jest znalezienie odpowiedniej osłonki na doniczkę, która sprawi, że kwitnąca chryzantema będzie wyglądała jeszcze bardziej okazale. Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu, gdzie można kupić piękne donice przeznaczone do kwiatów domowych. Mamy nadzieję, że znajdą tu Państwo idealną osłonkę do swoich chryzantem.