Chryzantemy – kwiaty na dzień Wszystkich Świętych

chryzantemy

Fot. pixabay.com

W Polsce 1. listopada obchodzimy Święto Wszystkich Świętych. W naszej tradycji to dzień zadumy, modlitwy i wspomnień. Idziemy na groby bliskich nam osób i myślimy o nich. Większość Polaków na ten dzień ozdabia nagrobki za pomocą kwiatów. Wśród nich ogromną popularnością cieszą się chryzantemy.

Chryzantemy to kwiaty dnia krótkiego, a ich kwitnienie przypada właśnie na okres jesienno-zimowy.  Kwiaty te już od dziesięcioleci łączone są z dniem Wszystkich Świętych. Dawniej wybierano gatunki wielkokwiatowe, z których robione były wiązanki na nagrobki. Obecnie znacznie częściej kupujemy chryzantemy drobnokwiatowe  rosnące w doniczkach i to właśnie je wykorzystujemy do dekoracji grobów.

Koniec października to czas, kiedy w kwiaciarniach, na straganach i w marketach pojawiają się duże ilości doniczek z chryzantemami. Wybierając kwiaty na groby bliskich warto zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również na wygląd roślin. Ponieważ mamy piękną pogodę istnieje duże prawdopodobieństwo, że doniczki z chryzantemami będą stały wiele dni na nagrobku, dlatego wybierając roślinę warto zwrócić uwagę czy ma tylko kwiaty czy też są tam nierozwinięte jeszcze pąki. Pąki na łodyżkach chryzantem gwarantują, że będą one kwitły znacznie dłużej.

Stawiając donice na grobach najbliższych chcemy, by rośliny wyglądały pięknie przez jak najdłuższy czas. Aby tak było należy pamiętać również o bardzo przyziemnych sprawach

chryzantemy

Fot. pixabay.com

takich jak podlewanie. Wprawdzie na przełomie października i listopada nie mamy już upałów, ale należy przynajmniej raz w tygodniu podlać rośliny doniczkowe. Jeśli spadnie deszcz można sobie ten zabieg odpuścić.

Chryzantemy to bardzo piękne i odporne na niskie temperatury kwiaty. Doskonale nadają

się na cmentarze. Zachęcamy do wybierania właśnie odmian doniczkowych, gdyż dłużej pięknie się prezentują aniżeli kwiaty cięte. Z drugiej strony są też znacznie ładniejsze niż wiązanki wykonane ze sztucznych kwiatów.