Czas na rzeżuchę

rzeżuchaMniej więcej dwa tygodnie przed świętami Wielkanocnymi w wielu domach na ligninie, wacie lub innym podłożu rozsypuje się ziarenka rzeżuchy, która to roślina jest idealna do wykonania stroików wielkanocnych.

 

 

Jak uprawiać rzeżuchę?

Uprawa rzeżuchy jest bardzo prosta. Wystarczy wysypać ziarenka na wilgotne podłoże. Do tego celu można stosować ligninę, watę lub zwyczajną ziemię doniczkową. W ostatnim czasie w sklepach pojawiły się również specjalne pojemniki przeznaczone do uprawy kiełków, które doskonale sprawdzą się jako podłoże dla tej rośliny. P wysianiu nasion należy dbać o to, by podłoże było stale wilgotne. Posiana rzeżucha już po kilku dniach wypuszcza liścienie i korzeń, a po 10 – 14 dniach można się cieszyć kilkucentymetrowymi roślinkami.

 

Jak można wykorzystać rzeżuchę do wykonania ozdób?

Rzeżucha najczęściej pojawia się w domach w okolicy świąt Wielkanocnych. Zazwyczaj jest wykorzystywana jako podłoże do wykonania stroików. Na zielonym „trawniczku” doskonale prezentuje się biały baranek, świąteczny zając czy barwne pisanki. Rzeżucha nadaje całości wiosennej świeżości.

rzeżucha

 

A co po świętach?

Warto wiedzieć, że rzeżucha to nie tylko ciekawa ozdoba, ale również bardzo wartościowy pokarm. Po świętach najlepiej swoją uprawę po prostu zjeść. Łodyżki wraz z liskami można uciąć przy samym podłożu, umyć, delikatnie osuszyć i wykorzystać do dekoracji kanapek. Rzeżucha będzie też świetnym dodatkiem do sałatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>