Dokarmianie ptaków zimą – jak się przygotować?

 dokarmianie ptakówPolska jest bardzo atrakcyjnym krajem dla dziesiątków gatunków ptaków. Duża część z nich przylatuje do naszego kraju wiosną, a jesienią odlatuje do ciepłych krajów.  Są jednak gatunki, które pozostają w Polsce na zimę. W zimne dni brakuje dla nich pożywienia dlatego warto je wspomóc i przygotować dla nich trochę smakołyków.

 

Co jedzą ptaki?
Zanim zaczniesz dokarmiać ptaki musisz wiedzieć, co one jedzą, aby przygotować dla nich odpowiednie pożywienie. Zimą ptaki potrzebują kalorycznych potraw, najlepiej wybrać dla nich nasiona bogate w tłuszcze. Dobrze jest przygotować nasiona słonecznika, prosa, owsa, lnu a także pokruszone nasiona dyni. Dla sikorek można przygotować słoninę. Gołębie i wróble nie pogardzą też suchym chlebem lub bułką.

 
O czym trzeba pamiętać
Przygotowując smakołyki dla ptaków warto pamiętać, że ziarna powinny być tylko suszone. Nie nadają się dla nich prażone ziarna dyni czy słonecznika, dodatkowo solone. Sól jest dla ptaków prawdziwą trucizną. Przygotowując dla sikorek słoninę trzeba pamiętać, by była ona surowa i niesolona.

 
Jeśli decydujesz się na dokarmianie ptaków musisz pamiętać, że potrzebują one wsparcia przez całą zimę. Ptaki szybko przyzwyczają się do miejsca, gdzie znajduje się jedzenie, dlatego też jeśli przygotujesz dla nich karmnik musisz zadbać, by zawsze było tam coś do zjedzenia. Dokarmiane należ przerwać dopiero późną wiosną.