Doniczka dla storczyka

Storczyki to w ostatnim czasie bardzo popularne rośliny. Kupujemy je coraz chętniej do naszych mieszkań, gdzie wyglądają naprawdę wspaniale. Najczęściej storczyki sprzedawane są w małych plastikowych doniczkach przypominających jednorazowy kubek do napojów z dużą ilością otworów. Trzeba przyznać, że nie są one zbyt eleganckie, dlatego większość z posiadaczy tych roślin szuka odpowiednich doniczek do storczyków.

Doniczki dla storczyków w naszym sklepie. Zapraszamy.

wielki storczyk

Kilka słów o plastikowej doniczce

Zanim jednak wybierzemy się do sklepu po nową doniczkę dla swojej rośliny, najpierw warto dowiedzieć się, co będzie dla niej najlepsze. Storczyki w naturalnym środowisku rosną na drzewach stąd też mają bardzo specyficzne wymagania dotyczące  gleby. Storczyków nie przesadzamy do ziemi, a do specjalnego podłoża, które ma odpowiednią porowatość, co umożliwia oddychanie korzeniom rośliny. Ponieważ storczyki nie lubią zbyt dużej ilości wody, pojemnik, w którym rosną musi mieć otwór odpływowy. Rośliny kupowane w sklepach umieszczone są w plastikowych pojemnikach o dużej ilości otworów. Są to pojemniki specjalnie przeznaczone do uprawy tych kwiatów. Jeśli chcemy przesadzić roślinę najlepiej kupić właśnie taki pojemnik, ale o większej średnicy niż ten, który mamy obecnie.

Osłonka

IMG_04332

Storczyki lubią dużą ilość światła dlatego też zaleca się umieszczanie doniczki plastikowej w przezroczystych osłonkach, aczkolwiek nie jest to konieczne. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne osłonki do storczyków. Są one zazwyczaj przeźroczyste i mają wypustkę wewnątrz, na której opiera się doniczka plastikowa. Dzięki temu, że roślina nie stoi na płaskim dnie nie ma możliwości, że woda po podlaniu będzie dotykała korzeni rośliny. Dodatkowym atutem takich osłonek jest wolne miejsce między plastikową doniczką a dnem osłonki, dzięki czemu roślina może wypuszczać korzenie powietrzne również do dołu. Jeśli nie jesteśmy przekonani do zakupu przeźroczystej osłonki może być ona również w innych kolorach. Także osłonki bez wewnętrznej wypustki doskonale sprawdzają się w przypadku uprawy storczyków. Wybierając osłonkę dla swojej rośliny należy jednak pamiętać, aby była ona nieco większa od plastikowego pojemnika, w którym znajduje się storczyk.

piekny storczyk w donicy