Doniczki do uprawy roślin w ogrodach, na balkonach i tarasach

donice na taras

Fot. fajnedonice.pl

Dobierając odpowiednio doniczki, w których zasadzimy rośliny możemy z każdego nawet najmniejszego skrawka ogrodu, balkonu czy tarasu zrobić królestwo barw i kształtów.  O czym warto pamiętać wybierając doniczki do ogrodu, na balkon czy taras.

1. Doniczki plastikowe

Najtańsze są doniczki plastikowe. Są produkowane w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Sadząc w nich rośliny trzeba pamiętać o tym, że ziemia  umieszczona w takich pojemnikach wysycha wolniej i dlatego należy bardzo uważać aby nie „przelać” roślin.

2. Doniczki terakotowe

Doniczki terakotowe wyglądają wyjątkowo pięknie w otoczeniu cegieł i kamieni. Do takich pojemników można wstawiać odpowiednich rozmiarów wkłady plastikowe, które dłużej będą utrzymywały wilgotność podłoża.  Nie można jednak zapomnieć o tym, że  doniczki terakotowe muszą mieć otwór, którym będzie ściekał nadmiar wody. Jeżeli tego typu doniczki będą pozostawione na zimę, to należy upewnić się czy są „mrozoodporne”, gdyż w innym wypadku wiosną może okazać się, że doniczka pękła.

3. Pojemniki drewniane

Jeżeli zdecydujemy się na drewniane skrzynki czy donice , to należy zabezpieczyć je odpowiednimi preparatami konserwującymi. Można również pomalować na kolor, który będzie komponował się z posadzonymi w nim roślinami i ich otoczeniem.

4. Pojemniki metalowe

Bardzo efektownie w ogrodach i na tarasach wyglądają wszelkiego rodzaju metalowe wiadra, misy czy wanny. Należy jednak pamiętać, że każdy z tych pojemników musi mieć otwór drenażowy, a także musi być zabezpieczony przed korozją. Stały kontakt z wodą może doprowadzić do zniszczenia metalowych pojemników, dlatego też tak ważne jest pomalowanie ich specjalnym, odpornym na wodę środkiem.

5. Pojemniki betonowe

Coraz częściej spotyka się wysadzone kwiaty, drzewa  oraz inne rośliny w donicach

doniczki na taras

Fot. fajnedonice.pl

betonowych. Prezentują się one efektownie i są trwałe. W przypadku takich pojemników należy pamiętać, żeby dokładnie przemyśleć ich ustawienie, ponieważ późniejsze ich przenoszenie bywa trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe.