Doniczki torfowe – co to takiego?

doniczki torfowe

Fot. budujesz.info

Doniczki torfowe to doskonały wynalazek dla miłośników uprawy roślin. Są one przede wszystkim wykorzystywane w początkowej fazie wzrostu roślin – od momentu kiełkowania do powstania sadzonki.

Wykorzystanie
Doniczki torfowe można spotkać coraz częściej w dużych zakładach ogrodniczych. Umieszczane są w nich ziarna przeznaczone do kiełkowania bądź też już skiełkowane rośliny. Doniczki mają zazwyczaj niewielkie rozmiary i po kilku, a niekiedy kilkunastu tygodniach znajdujące się w nich sadzonki zostają przeniesione do gruntu lub do docelowych doniczek.

Skład
Cechą charakterystyczną doniczek torfowych jest ich budulec. Dostępne obecnie na ryku doniczki składają się w 50% z torfu i 50% z pulpy drzewnej. Do tak powstałej masy dodawane jest także w niewielkiej ilości wapno, które jest potrzebne do uzyskania odpowiedniego pH. Całość jest prasowana w pojemniki różnej wielkości i kształtu.

Biodegradacja
Doniczki torfowe coraz częściej wypierają małe, plastikowe pojemniki dotychczas stosowane w ogrodnictwie. Ich główną zaletą jest możliwość umieszczenia sadzonki w gruncie wraz z doniczką. W czasie wzrostu rośliny pojemnik ulega rozpadowi. Podczas rozkładu doniczka dostarcza glebie składników odżywczych zawartych w torfie i pulpie drzewnej. Równocześnie jest ona doskonałym nawozem dla młodej rośliny.

Z doświadczeń ogrodników wynika, że wykorzystanie do uprawy roślin doniczek torfowych

doniczki torfowe

Fot. www.leroymerlin.pl

jest bardzo opłacalne z wielu względów. Przede wszystkim ułatwia umieszczanie sadzonek w gruncie lub donicy docelowej. Ponadto rozkładający się pojemnik torfowy stanowi doskonałą pożywkę dla młodej rośliny. Warto też wspomnieć o tym, że doniczki torfowe są coraz łatwiej dostępne, a ich cena nie odbiega znacznie od ceny innych pojemników stosowanych do tworzenia sadzonek.