Gwiazda Betlejemska – niezwykła roślina na święta

gwiazda betlejemskaPoinsecja popularnie nazywana gwiazdą betlejemską to roślina, która w ostatnich latach bardzo silnie łączy się ze świętami Bożego Narodzenia. Kupowana jest przede wszystkim ze względu na piękne liście przykwiatowe, które doskonale prezentują się jako ozdoba świąteczna.


 

Kilka słów o poinsecji
Roślina ta posiada wiele nazw. W Polsce najbardziej znana to Gwiazda Betlejemska. Inne nazwy to poinsecja lub wilczomlecz piękny. Roślina ta została przywieziona do Europy z Meksyku, gdzie występuje w stanie naturalnym. Poinsecja jest rośliną dnia krótkiego, co oznacza, że zakwita w okresie, gdy dzień trwa ok. 10 godzin. W naszej strefie klimatycznej okres jej kwitnienia przypada w okolicy Bożego Narodzenia. Warto jednak wiedzieć, że roślina ta swoją popularność zdobyła nie ze względu na kwiaty, które są mało atrakcyjne, ale na pięknie wybarwione liście przykwiatowe. W sklepach spotykamy rośliny o liściach w kolorze czerwonym, łososiowym oraz kremowym.

Uprawa
Gwiazdę Betlejemską zazwyczaj kupujemy  jako ozdobę świąteczną. Aby długo cieszyła nas swoim wyglądem należy o nią odpowiednio zadbać. Przede wszystkim należy pamiętać, że roślina ta lubi duże ilości rozproszonego światła. Najlepiej czuje się w pomieszczeniach o temperaturze 18-25 stopni i dużej wilgotności. Po okresie kwitnienia, kiedy liście przykwiatowe tracą swoją barwę najczęściej roślina ląduje na śmietniku, warto jednak wiedzieć, że umiejętnie pielęgnowana może zakwitnąć w kolejnym roku.

Ważne!
Poinsecja nie bez powodu nazywana jest wilczomleczem pięknym. Roślina ta ma w sobie mleczny sok, który zawiera substancje drażniące. Dotykanie go może prowadzić do podrażnienia skóry.