Hydroponika – sposób na czystą uprawę roślin

Hydroponika to nowoczesny sposób na uprawę roślin w wodzie bez ziemi. Dzięki niej nie ma problemu z mszycami, pleśnią czy brudem. Jest to również bardzo wygodny sposób na uprawę roślin lubiących wilgoć, ale można ją zastosować do niemal każdej rośliny.

Na czym polega hydroponika?

Hydroponika to uprawa roślin w  pojemnikach, w których zamiast ziemi znajduje się specjalny granulat i woda. Sole mineralne, które zazwyczaj rośliny pobierają z gleby, w tym wypadku dostarczane są w postaci specjalistycznych odżywek.

Zalety i wady hydroponiki

Hydroponika to metoda uprawy roślin mająca wiele zalet. Przede wszystkim nie ma konieczności częstego przesadzania roślin, ponieważ ich korzenie nie rozrastają się nadmiernie. Wraz z brakiem gleby znika problem szkodników i chorób, które rozwijają się w ziemi. Dzięki temu, że roślina ma stały dostęp do wody, nie ma konieczności częstego podlewania i nawożenia jej, co jest niewątpliwą zaletą dla osób często wyjeżdżających z domu lub zapominających o podlaniu kwiatów. Hydroponika to także dobre rozwiązanie dla alergików kochających rośliny, gdyż granulatowe podłoże jest sterylne.

Oczywiście uprawa roślin za pomocą wody i granulatu nie jest pozbawiona wad. Najbardziej dokuczliwą może być brzydki nalot powstający na wierzchniej części granulatu. Zazwyczaj jest to związane z wysoką zawartością wapnia w wodzie. Jeśli pojawi się biały nalot należy wymienić górną warstwę granulatu na nową.

Hydroponika to nowoczesny sposób na piękne rośliny doniczkowe. Metoda ta idealnie sprawdza się w przypadku osób niezbyt sumiennych, często podróżujących oraz alergików, niemniej jednak każdy może spróbować tej ciekawej sztuki uprawy roślin.