Jesień na balkonach

Fot. pixabay.com

Fot. pixabay.com

Od kilku dni mamy jesień, a wraz z nią nadszedł czas porządków w ogrodach i na balkonach. Zobacz, o czym należy pamiętać jesienią, aby wiosną znów cieszyć się balkonem pełnym kwiatów.

Nim przekwitną kwiaty
Wrzesień to okres, kiedy należy zmniejszyć częstotliwość podlewania i nawożenia roślin balkonowych. To czas kiedy rośliny kończą porę kwitnienia i powoli przygotowują się do zimowania. Nie należy jednak z tym zbytnio przesadzać. Kwitnące pelargonie czy surfinie należy podlewać 1-2 razy w tygodniu do czasu, aż przestaną kwitnąć. Można je też spokojnie zostawić na balkonie do chwili, gdy pojawią się pierwsze przymrozki. Potem należy je zabrać i przenieść do pomieszczenia, gdzie będą mogły bezpiecznie przetrwać do wiosny.

Przygotowanie do zimowania
Większość roślin doniczkowych , wieloletnich wymaga odpowiednich warunków do przezimowania. Najczęściej konieczne jest ich przycięcie i ustawienie w chłodnym, przewiewnym miejscu. W czasie od listopada do lutego należy znacznie ograniczyć podlewanie i zaprzestać nawożenia. Okres ten rośliny wykorzystają na odpoczynek, aby wiosną znów wypuścić liście i wspaniale zakwitnąć.

Pamiętaj o doniczkach
Rośliny jednoroczne oraz warzywa uprawiane w doniczkach w okresie jesiennym najczęściej się wyrzuca. Warto pamiętać, aby nie pozostawiać doniczek oraz osłonek na doniczki na balkonie, ponieważ mróz i śnieg mogą je zniszczyć. Sprzątając balkon należy wysypać z doniczek ziemię, potem je dokładnie umyć, wysuszyć i schować w piwnicy czy altance. Ważne jest to, aby doniczki dobrze zachowały się do następnej wiosny, kiedy to znów będą mogły posłużyć nam do uprawy pięknych roślin.

Nie bój się wyrzucać
Polacy mają tendencję do oszczędzania, co się im chwali. Warto jednak pamiętać, że niekiedy to się nie opłaca. Jeśli podczas jesiennych porządków okaże się, że doniczki popękały, a uchwyty do mocowania pojemników są zardzewiałe i osłabione, to nie ma się nad czym zastanawiać i trzeba je wyrzucić. Uszkodzone pojemniki do kwiatów czy uchwyty nie tylko brzydko wyglądają, ale mogą też okazać się niebezpieczne.

Jesienne sprzątanie na balkonie jest tak samo ważne jak porządkowanie ogródków. Trzeba jednak robić wszystko z głową. Nie ma sensu wyrzucać dobrych pojemników na rośliny, ale nie warto też na siłę zostawiać uszkodzonych na przyszły rok.