Naczynia do uprawy roślin ozdobnych

Donica falista Pearl Shell

Donica falista Pearl Shell

W zależności od potrzeb, poczucia estetyki jak i wymagań roślin, które zamierza się uprawiać należy dostosować naczynia, w których będą rosły i zdobiły mieszkania, balkony, ogrody… Obecnie w sklepach, na bazarach, w kwiaciarniach oraz w profesjonalnych sklepach ogrodniczych można kupić mnóstwo różnego rodzaju i kształtu doniczek, koszy, misek czy skrzynek w których będziemy mogli sadzić rośliny.

Na co zwrócić uwagę kupując pojemniki na kwiaty

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kształt doniczki. Najlepiej jeśli będzie zwężona w dolnej części, ponieważ taki kształt pojemnika ułatwia przesadzanie roślin, jeśli jest taka konieczność. Drugim elementem, który należy wziąć pod uwagę jest obecność otworów w dnie pojemnika. Otwory te są konieczne ze względu na odpowiednie napowietrzenie korzeni oraz możliwość odprowadzania nadmiaru wody, co zapobiega chorobom roślin takim jak np. grzybica korzeni czy ich gnicie.

Przygotowanie doniczki do użycia

Pamiętać należy, że przed użyciem doniczki ceramicznej należy ją dobrze wymoczyć. Najlepiej włożyć ją do pojemnika z wodą na 24 godziny. Zabieg ten zaleca się w celu wypłukania szkodliwych związków, które mogą się znajdować w tworzywie ceramicznym. Ponadto moczenie donic dąży do tego, aby „napiły” się one wody i później nie ściągały jej z ziemi, w której znajduje się roślina. Stare doniczki ceramiczne, przed ponownym użyciem, muszą być dobrze wyszorowane szczotką. Do ich mycia zleca się użycie wody z solą lub z szarym mydłem. Po dokładnym oczyszczeniu ceramiczne pojemniki muszą być wyparzone wrzątkiem.

Rozmiar doniczki

Ważną sprawą jest dobieranie odpowiedniego rozmiaru doniczki do  umieszczanej w niej rośliny. Dla nowo posadzonych i małych roślin (sadzonkowych) należy wybierać najmniejsze rozmiary pojemników. W miarę wzrostu roślin, należy przesadzać je do pojemników o jeden rozmiar większych. Odpowiednio dobrane  do wielkości rośliny  rozmiary doniczki zapewnią jej właściwe warunki do pięknego rozwoju.