Nie zapominajmy o roślinach domowych

plant-324784_640Za oknem trochę mrozu, trochę śniegu, a na pewno zimno. Skoro na podwórkach zimno, to w mieszkaniach grzeją kaloryfery. Włączone ogrzewanie działa bardzo negatywnie na rośliny domowe, o które należy w tym czasie wyjątkowo dbać.


 
 

Odpoczynek
Większość roślin domowych w okresie zimowym przechodzi w stan spoczynku. Tym samym powinny zostać umieszczone w chłodnym pomieszczeniu, gdzie nie będzie zbyt dużego naświetlenia. Ponadto należy ograniczyć ilość wody oraz co najmniej do lutego lub marca nie nawozić ich. Jeśli uda Ci się spełnić te warunki masz duże szanse, aby na wiosnę cieszyć się pięknymi, świeżymi liśćmi a w okresie kwitnienia burzą kwiatów.

Podlewanie
Niestety nie każdy ma możliwość przeniesienia swoich roślin do chłodniejszego pomieszczenia. Jeśli rośliny pozostaną w mieszkaniu należy również ograniczyć podlewanie i nawożenie, jednak trzeba pamiętać, że włączone ogrzewania przyspiesza odparowywanie wody.  Dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, by rośliny nie wyschły, a równocześnie, by nie przesadzić z podlewaniem.

Nawożenie
Zimową porą należy pozwolić roślinom na odpoczynek. Wystarczy raz w miesiącu podlać je wodą z niewielką ilością nawozu uniwersalnego. Wyjątkiem są rośliny, które właśnie zimą kwitną – te należy nawieźć odpowiednio do zaleceń związanych z ich uprawą.

Rośliny doniczkowe nie mają łatwo w naszych mieszkaniach – szczególnie zimą. Włączone ogrzewanie często prowadzi do nadmiernego ich wysychania. Dlatego właśnie w tym okresie wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>