Przygotowanie roślin ogrodowych do zimy

przygotowanie ogrodu do zimyPaździernik to czas na przygotowanie ogrodu do zimy. Sprawdź jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem i śniegiem.

Rośliny w stanie spoczynku
W okresie zimowym większość roślin przechodzi w stan spoczynku. Rośliny te jeszcze jesienią zbierają w tkankach odpowiednie ilości wody, które umożliwią im przezimowanie.

Rośliny zimozielone
Nieco inaczej jest z roślinami zimozielonymi, które także podczas zimy odparowują wodę. Wprawdzie w naszym klimacie jesienią i zimą nie ma upałów, a opady są znacznie większe, niemniej jednak w razie braku opadów należy dobrze podlać ogród, by nie wyschły.

Nawożenie
Przed zimą warto także nawieźć rośliny. Najlepiej wykorzystać do tego celu specjalny preparat na jesień. Zawiera on większą dawkę potasu i fosforu oraz mniej azotu aniżeli inne nawozy do roślin ogrodowych. Dzięki takiemu składowi ułatwia on roślinom przetrwanie zimy w dobrym stanie.

Okrywanie roślin
W październiku warto już zacząć gromadzić materiały do okrywania roślin. Można do tego celu używać agrowłókniny, kory czy tektury falistej. Nie należy jednak okrywać roślin już teraz, ale poczekać do czasu, gdy temperatura spadnie do ok. -5 stopni. Jest to ważne z kilku powodów. Przede wszystkim okrywając rośliny w czasie, gdy na zewnątrz jest temperatura dodatnia można doprowadzić do przegrzania, co spowoduje rozpoczęcie procesu wegetacji. Ponadto jesień to czas, gdy do zimowania przygotowują się nie tylko rośliny ale również zwierzęta. Ułożone wokół krzewów płaty tektury, agrowłóknina czy kora stanowią doskonałe miejsce do przezimowanie dla nornic i myszy. Tacy lokatorzy mogą bardzo zaszkodzić roślinom. Zbyt wysoka temperatura sprzyja również chorobom roślin. Dlatego też z ich okrywaniem należy poczekać do pierwszych mrozów. Kiedy temperatura na dworze zacznie spadać poniżej -10 stopni, wówczas należy rośliny okryć dodatkowo, tak, by warstwa ochronna wynosiła ok. 15-20 cm.

Przygotowanie ogrodu do zimy nie jest szczególnie trudne, ale konieczna jest odpowiednia wiedza. Nieumiejętne okrywanie roślin czy brak podlewania mogą sprawić, że w przyszłym roku będzie ich znacznie mniej.