Rodzaje doniczek

Whitewash Herbs Pot Basil

Whitewash Herbs Pot Basil

Wybór doniczek oraz pojemników do uprawy kwiatów czy warzyw jest obecnie ogromny. Od prostych glinianych poprzez plastikowe, tekturowe, ziemne, miski, skrzynki, kubły po doniczki ceramiczne o różnych kształtach, wzorach i wykonaniu. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu, aby kupić pojemniki dla swoich roślin, zobacz, co warto o nich wiedzieć.

Doniczki gliniane/ ceramiczne

Doniczki gliniane w zależności od wykorzystanego tworzywa (gliny), mają różne cechy fizyczne. Jeśli do wykonania doniczki użyto glinę tłustą, a następnie doniczka została dobrze wypalona, wówczas ma ona cienkie ścianki, jest też trwała i w miarę lekka. Dodanie do gliny  chociażby najdrobniejszego piasku sprawia, że ścianki donic są grubsze, a całe naczynie cięższe.

Doniczki plastikowe

W sklepach dostępne są również doniczki plastikowe. Mają one ścianki, które nie doniczki plastikoweprzepuszczają powietrza. Zużyte powietrze zostaje wypchnięte przy podlewaniu a świeże  dostaje się do ziemi w miarę jej przesychania. Temperatura gleby w tych doniczkach jest nieco wyższa (1+2o) co powoduje bujniejszy wzrost sadzonych roślin. Poza tym produkcja ich jest mniej kosztowna niż doniczek ceramicznych, a niewielka waga sprawia, że ich transport jest znacznie łatwiejszy niż doniczek glinianych. Ponadto doniczki plastikowe są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne takie jak np. upadek. Z drugiej jednak strony ulegają zniszczeniu – pękaniu, pod wpływem zmiany temperatury oraz silnego nasłonecznienia.

Doniczki biodegradowalne

Coraz częściej do uprawy roślin używa się również doniczek biodegradowalnych.  Pojemniki te wykonane są z tworzywa biodegradowalnego nasączonego niejednokrotnie składnikami mineralnymi poprawiającymi wzrost roślin. Doniczki tego typu wykorzystuje się do uprawy sadzonek, które następnie wkłada się wraz z pojemnikiem do ziemi – w doniczce docelowej lub wprost do gruntu.

Pojemniki drewniane

Do dużych roślin oprócz różnego rodzaju donic stosuje się często pojemniki zrobione z donica drewnianadrewna – przeważnie z desek dębowych. Wymiarami muszą być dostosowane do wielkości bryły korzeniowej. Naturalny surowiec jakim jest drewno umożliwia wymianę powietrza, co pozytywnie wpływa na wzrost i rozwój roślin.

Wszystkie naczynia potrzebne do uprawy roślin, niezależnie od tworzywa z jakiego zostały wykonane, należy przechowywać starannie i tylko w przeznaczonym do tego celu miejscu. Zapobiegnie to rozwojowi różnego rodzaju chorób, które niejednokrotnie dziesiątkują uprawy kwiatów czy warzyw.