Rośliny cebulowe w donicach

Wiosną, kiedy wszyscy pragniemy już zobaczyć kolorowe kwiaty, w sklepach zaczynają pojawiać się kwitnące rośliny cebulowe w doniczkach. Można kupić je pojedynczo lub w kompozycjach umieszczonych w bardzo różnych, dekoracyjnych pojemnikach.

Rośliny cebulowe – jakie wybrać?

brązowa doniczka

Kupując rośliny cebulowe w doniczkach należy dokładnie je obejrzeć. Każdemu zależy na tym, aby kupiona roślina kwitła jak najdłużej, dlatego też należy wybierać egzemplarze, których kwiaty są mało rozwinięte. Można także wybrać roślinę posiadającą jedynie pąki. Tutaj jednak należy uważać i wybierać jedynie rośliny z ładnymi pąkami, jeśli są słabo rozwinięte lub suche czy uszkodzone, mogą wcale nie zakwitnąć.

Jak przenieść kupione rośliny?

Wprawdzie mamy już pierwsze promienie wiosennego słońca, niemniej jednak na dworze nadal jest chłodno, dlatego też kupione rośliny należy zabezpieczyć przed przemarznięciem. Wychodząc ze sklepu najlepiej owinąć całą roślinę w kilka warstw papieru, co ochroni ją przed chłodem.

Jak dbać o kwitnącą roślinę?

podłuzna donica

Po przyniesieniu rośliny do domu należy ustawić ją w chłodnym i dobrze naświetlonym miejscu. Jeśli pojemnik z kwiatem zostanie ustawiony zbyt daleko od światła, wówczas liście rośliny zaczną silnie rosnąć, co wpłynie na osłabienie kwitnięcia.

Co zrobić z rośliną po przekwitnięciu?

Rośliny cebulowe po przekwitnięciu najczęściej są wyrzucane. Jeśli jesteś właścicielem ogródka, działki lub balkonu, możesz wysadzić je do podłoża. Jeśli to zrobisz musisz pozostawić roślinę do momentu, aż liście same uschną. Następnie odetnij liście i wykop cebulkę. Oczyszczoną cebulę należy odłożyć w chłodne miejsce, a we wrześniu wysadzić ją do gleby.

Czy roślina zakwitnie po raz wtóry?

Warto pamiętać, że rośliny kupowane w doniczkach zazwyczaj są silnie pędzone nawozami, dlatego też może się okazać, że w kolejnym roku nie uda się roślinom zakwitnąć. Bardzo często zdarza się jednak, że po odzyskaniu sił rośliny zaczynają wspaniale kwitnąć po dwóch sezonach.