Archiwa tagu: donice gliniane

Co warto wiedzieć o ziołach w doniczkach?

W ostatnim czasie bardzo modne stały się zioła uprawiane w doniczkach. Piękny wygląd, wspaniały zapach, a przede wszystkim możliwość dodania świeżych i aromatycznych przypraw do przygotowywanych dań to główne zalety domowych upraw zielnych.

Skąd wziąć rośliny?

Jeśli chcesz mieć własną bazylię, oregano, tymianek czy koperek możesz wysiać nasiona wiosną do doniczki i poczekać, aż wzejdą i urosną. Jeśli wolisz kupić roślinę w sklepie to też dobry pomysł, ale musisz bardzo uważać, ponieważ te rośliny wymagają specjalnej ochrony. Wybierając w sklepie sadzonkę sprawdź czy nie jest wyschnięta i ma zdrowe, zielone liście.

Kiedy kupisz zioła w doniczce…

Kiedy kupisz zioła w doniczce pamiętaj, żeby je przesadzić do nowej doniczki i uzupełnić świeżą ziemię. Jest to bardzo ważne, ponieważ rośliny zielne sprzedawane w marketach często są sztucznie pędzone i zaraz po ich przyniesieniu do domów zaczynają chorować i usychać. Jeśli przesadzisz zioła do świeżej ziemi, podlejesz je i delikatnie nawieziesz masz duże szanse, że zaczną pięknie rosnąć.

Jakie zioła do doniczki?

Na kuchennych parapetach najczęściej można spotkać bazylię, oregano, pietruszkę i koperek. Niemniej jednak to nie koniec listy ziół, które można uprawiać w mieszkaniu. Wspaniale prezentuje się również mięta, która dodatkowo odświeża powietrze. W domowym zielniku można też uprawiać szczypiorek, który będzie doskonałym dodatkiem do kanapek i sałatek przez cały rok.

Uprawa ziół w domowych warunkach nie jest trudna, aczkolwiek wymaga nieco umiejętności ogrodniczych. Jeśli masz ochotę na świeżą bazylię do spaghetti i oregano do pizzy to warto postawić doniczkę na oknie i przekonać się jakim ogrodnikiem jesteś.