Archiwa tagu: donice

Rodzaje doniczek

Whitewash Herbs Pot Basil

Whitewash Herbs Pot Basil

Wybór doniczek oraz pojemników do uprawy kwiatów czy warzyw jest obecnie ogromny. Od prostych glinianych poprzez plastikowe, tekturowe, ziemne, miski, skrzynki, kubły po doniczki ceramiczne o różnych kształtach, wzorach i wykonaniu. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu, aby kupić pojemniki dla swoich roślin, zobacz, co warto o nich wiedzieć.

Czytaj dalej

Rośliny cebulowe w donicach

Wiosną, kiedy wszyscy pragniemy już zobaczyć kolorowe kwiaty, w sklepach zaczynają pojawiać się kwitnące rośliny cebulowe w doniczkach. Można kupić je pojedynczo lub w kompozycjach umieszczonych w bardzo różnych, dekoracyjnych pojemnikach.

Rośliny cebulowe – jakie wybrać?

brązowa doniczka

Kupując rośliny cebulowe w doniczkach należy dokładnie je obejrzeć. Każdemu zależy na tym, aby kupiona roślina kwitła jak najdłużej, dlatego też należy wybierać egzemplarze, których kwiaty są mało rozwinięte. Można także wybrać roślinę posiadającą jedynie pąki. Tutaj jednak należy uważać i wybierać jedynie rośliny z ładnymi pąkami, jeśli są słabo rozwinięte lub suche czy uszkodzone, mogą wcale nie zakwitnąć.

Jak przenieść kupione rośliny?

Wprawdzie mamy już pierwsze promienie wiosennego słońca, niemniej jednak na dworze nadal jest chłodno, dlatego też kupione rośliny należy zabezpieczyć przed przemarznięciem. Wychodząc ze sklepu najlepiej owinąć całą roślinę w kilka warstw papieru, co ochroni ją przed chłodem.

Jak dbać o kwitnącą roślinę?

podłuzna donica

Po przyniesieniu rośliny do domu należy ustawić ją w chłodnym i dobrze naświetlonym miejscu. Jeśli pojemnik z kwiatem zostanie ustawiony zbyt daleko od światła, wówczas liście rośliny zaczną silnie rosnąć, co wpłynie na osłabienie kwitnięcia.

Co zrobić z rośliną po przekwitnięciu?

Rośliny cebulowe po przekwitnięciu najczęściej są wyrzucane. Jeśli jesteś właścicielem ogródka, działki lub balkonu, możesz wysadzić je do podłoża. Jeśli to zrobisz musisz pozostawić roślinę do momentu, aż liście same uschną. Następnie odetnij liście i wykop cebulkę. Oczyszczoną cebulę należy odłożyć w chłodne miejsce, a we wrześniu wysadzić ją do gleby.

Czy roślina zakwitnie po raz wtóry?

Warto pamiętać, że rośliny kupowane w doniczkach zazwyczaj są silnie pędzone nawozami, dlatego też może się okazać, że w kolejnym roku nie uda się roślinom zakwitnąć. Bardzo często zdarza się jednak, że po odzyskaniu sił rośliny zaczynają wspaniale kwitnąć po dwóch sezonach.

Donica doniczce nierówna…

Donica donicy nierówna, czyli o wyrobach hand made

Nudne wzory donic na kwiaty, brak ciekawych inspiracji i te same modele doniczek na całym osiedlu? Osoby lubiące się wyróżniać i ceniące sobie indywidualizm aranżacji, powinny rozejrzeć się za doniczkami robionymi ręcznie. Każda z nich, chociaż podobna do innych sztuk z tej samej serii, jest wyjątkowa. Wszystko za sprawą sprawnych rąk rzemieślnika.

donica gliniana

Doniczki wykonywane ręcznie to nie tylko indywidualizm i ciekawe, nieszablonowe wzornictwo. To również dbałość o szczegóły wykończenia, pomysłowe aranżacje i łączenie różnych elementów, dzięki którym finalny efekt zachwyca. Dodatkowe uchwyty po bokach donicy, zaokrąglane brzegi lub niepowtarzalne zdobienia, których nie można znaleźć w żadnym supermarkecie, są ofertą dla tych, dla których styl i piękno pomieszczeń mieszkalnych są ważne. IMG_0395Ręcznie robione doniczki to również świetny pomysł na prezent dla bliskich i znajomych. Zdobione odpowiednimi napisami nadają się na każdą okazję, od urodzin, aż po rocznicę ślubu. Wraz z zasadzonym w nich kwiatem, będą miłym wspomnieniem dla obdarowanych.

Doniczki – Ciekawe aranżacje do domu.

Nowością na rynku są doniczki do pomieszczeń mieszkalnych, wykonane w ciekawych kształtach, kolorach i wzorach. Producenci donic zwrócili uwagę na potrzeby rynku – coraz więcej osób aranżuje mieszkanie w sposób nowoczesny i minimalistyczny, wypełniając wnętrza stalą i szkłem. 

www.fajnedonice.pl

Kiedy klasyczne doniczki nie pasują do pomysłu urządzenia pokoju i stylu całego domu, wówczas z pomocą przychodzą nowe modele. Ciekawe kształty (od prostokątów, kwadratów aż po bardziej wyrafinowane pomysły) oraz coraz bogatsza kolorystyka (uwzględniająca również modne fiolety i czerwienie) pozwala znaleźć coś do swojego wnętrza. Nowością jest również powrót do tradycyjnych materiałów, m.in. gliny. Wykonane z niej donice doskonale sprawdzą się na balkonach, w ogrodach i na tarasach. Dla fanów staroci, chcących wykonać aranżację w stylu retro, przygotowano doniczki o staromodnych kształtach, z delikatnym wyokrągleniem góry i uchwytami z obu stron. Efekt vintage nadaje im dodatkowego uroku.

Jak dobrać doniczki do domu?

Jak dobrać doniczki do domu?

Kupując (lub sadząc) rośliny, niewiele osób zwraca uwagę na doniczkę - zazwyczaj bierze się to, co mamy akurat pod ręką. W efekcie domowe parapety i półki nie prezentują się zbyt dobrze – pełno na nich pstrokatych doniczek, w różnych kształtach i kolorach, nie współgrających z wizerunkiem pomieszczenia. Te nietrafione aranżacje można jednak szybko zmienić, kupując ręcznie wykonywane, niepowtarzalne donice. Dostępny na rynku wybór jest coraz większy – od nowoczesnych kształtów, poprzez różne barwy, wzory i wielkości.

mała donica

Wybierając doniczki do domu warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Powinny się one komponować z całością, podkreślając styl w jakim urządzone jest pomieszczenie. Donice retro nie będą pasowały do surowych pokoi z futurystycznymi meblami, więc przed wyborem zastanówmy się, czego tak naprawdę szukamy. Warto kupować donice z jednej serii (by wszystkie rośliny w pomieszczeniu miały tą samą oprawę), trzeba więc wybrać takie modele, które są dostępne w różnych wielkościach. Doniczki powinny również zapewniać roślinie optymalne środowisko do wzrostu i zapewniać wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Wybierzmy więc średnicę, która na to pozwoli.