Archiwa tagu: doniczki balkonowe

Doniczki na balkon – co warto wiedzieć?

Zaczyna się wiosna, a wraz z nią ruszają prace w ogrodach, na działkach i balkonach. Na tych ostatnich do uprawy roślin wykorzystujemy najczęściej doniczki. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując pojemniki do uprawy kwiatów na balkonie.

 Doniczka na taras  

Materiał

W sklepach ogrodniczych dostępne są bardzo różne donice i skrzynki na rośliny balkonowe. Specjaliści polecają donice wykonane z drewna, ponieważ są one przepuszczalne dla powietrza i rośliny świetnie się w nich czują. Nie oznacza to jednak, że donice ceramiczne czy wykonane z tworzywa sztucznego nie nadają się na balkony. Również one mają swoje zalety. Donice ceramiczne i gliniane są bardzo dekoracyjne i dobrze wyglądają. Ich zaletą jest również ciężar. Dzięki temu, że sporo ważą, trudniej ulegają przewróceniu, co jest ważne, jeśli rosnąca w nich roślina jest duża. Plastikowe donice i skrzynki są bardzo wygodne, ale należy uważać, aby nie były wystawione bezpośrednio na słońce, ponieważ nagrzewają się, co może uszkodzić system korzeniowy rośliny.

donica tarasowa

Budowa

Doniczki, które mają znaleźć się na balkonie muszą spełniać kilka warunków. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, aby miały otwór w dnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ umożliwia odpływ nadmiaru wody, która pozostanie po podlaniu rośliny. Kupując donice należy dobrać do nich także podstawki. Jeśli rośliny będą znajdowały się nad balkonami sąsiadów, sprawią, że woda z podlewania nie zaleje niższych poziomów.

donica ogrodowa