Archiwa tagu: doniczki do domu

Doniczki, które rosną wraz z rośliną

rosnąca doniczka

Fot. shop.pizzolorusso.com

Sadząc roślinę do doniczki musimy liczyć się z tym, że ma ona ograniczoną przestrzeń do rozwoju, a tym samym co pewien czas konieczne jest przesadzenie jej do nowego pojemnika. Jak można się spodziewać nie każdy lubi to zadanie, a są także tacy, którzy chcąc odsunąć w czasie przesadzanie tworzą nowe, ciekawe produkty ogrodnicze.
Czytaj dalej

Naczynia do uprawy roślin ozdobnych

Donica falista Pearl Shell

Donica falista Pearl Shell

W zależności od potrzeb, poczucia estetyki jak i wymagań roślin, które zamierza się uprawiać należy dostosować naczynia, w których będą rosły i zdobiły mieszkania, balkony, ogrody… Obecnie w sklepach, na bazarach, w kwiaciarniach oraz w profesjonalnych sklepach ogrodniczych można kupić mnóstwo różnego rodzaju i kształtu doniczek, koszy, misek czy skrzynek w których będziemy mogli sadzić rośliny.

Czytaj dalej

Rośliny cebulowe w donicach

Wiosną, kiedy wszyscy pragniemy już zobaczyć kolorowe kwiaty, w sklepach zaczynają pojawiać się kwitnące rośliny cebulowe w doniczkach. Można kupić je pojedynczo lub w kompozycjach umieszczonych w bardzo różnych, dekoracyjnych pojemnikach.

Rośliny cebulowe – jakie wybrać?

brązowa doniczka

Kupując rośliny cebulowe w doniczkach należy dokładnie je obejrzeć. Każdemu zależy na tym, aby kupiona roślina kwitła jak najdłużej, dlatego też należy wybierać egzemplarze, których kwiaty są mało rozwinięte. Można także wybrać roślinę posiadającą jedynie pąki. Tutaj jednak należy uważać i wybierać jedynie rośliny z ładnymi pąkami, jeśli są słabo rozwinięte lub suche czy uszkodzone, mogą wcale nie zakwitnąć.

Jak przenieść kupione rośliny?

Wprawdzie mamy już pierwsze promienie wiosennego słońca, niemniej jednak na dworze nadal jest chłodno, dlatego też kupione rośliny należy zabezpieczyć przed przemarznięciem. Wychodząc ze sklepu najlepiej owinąć całą roślinę w kilka warstw papieru, co ochroni ją przed chłodem.

Jak dbać o kwitnącą roślinę?

podłuzna donica

Po przyniesieniu rośliny do domu należy ustawić ją w chłodnym i dobrze naświetlonym miejscu. Jeśli pojemnik z kwiatem zostanie ustawiony zbyt daleko od światła, wówczas liście rośliny zaczną silnie rosnąć, co wpłynie na osłabienie kwitnięcia.

Co zrobić z rośliną po przekwitnięciu?

Rośliny cebulowe po przekwitnięciu najczęściej są wyrzucane. Jeśli jesteś właścicielem ogródka, działki lub balkonu, możesz wysadzić je do podłoża. Jeśli to zrobisz musisz pozostawić roślinę do momentu, aż liście same uschną. Następnie odetnij liście i wykop cebulkę. Oczyszczoną cebulę należy odłożyć w chłodne miejsce, a we wrześniu wysadzić ją do gleby.

Czy roślina zakwitnie po raz wtóry?

Warto pamiętać, że rośliny kupowane w doniczkach zazwyczaj są silnie pędzone nawozami, dlatego też może się okazać, że w kolejnym roku nie uda się roślinom zakwitnąć. Bardzo często zdarza się jednak, że po odzyskaniu sił rośliny zaczynają wspaniale kwitnąć po dwóch sezonach.

Jak dobrać doniczki do domu?

Jak dobrać doniczki do domu?

Kupując (lub sadząc) rośliny, niewiele osób zwraca uwagę na doniczkę - zazwyczaj bierze się to, co mamy akurat pod ręką. W efekcie domowe parapety i półki nie prezentują się zbyt dobrze – pełno na nich pstrokatych doniczek, w różnych kształtach i kolorach, nie współgrających z wizerunkiem pomieszczenia. Te nietrafione aranżacje można jednak szybko zmienić, kupując ręcznie wykonywane, niepowtarzalne donice. Dostępny na rynku wybór jest coraz większy – od nowoczesnych kształtów, poprzez różne barwy, wzory i wielkości.

mała donica

Wybierając doniczki do domu warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Powinny się one komponować z całością, podkreślając styl w jakim urządzone jest pomieszczenie. Donice retro nie będą pasowały do surowych pokoi z futurystycznymi meblami, więc przed wyborem zastanówmy się, czego tak naprawdę szukamy. Warto kupować donice z jednej serii (by wszystkie rośliny w pomieszczeniu miały tą samą oprawę), trzeba więc wybrać takie modele, które są dostępne w różnych wielkościach. Doniczki powinny również zapewniać roślinie optymalne środowisko do wzrostu i zapewniać wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Wybierzmy więc średnicę, która na to pozwoli.