Archiwa tagu: doniczki na balkon

Doniczki na balkon – co warto wiedzieć?

Zaczyna się wiosna, a wraz z nią ruszają prace w ogrodach, na działkach i balkonach. Na tych ostatnich do uprawy roślin wykorzystujemy najczęściej doniczki. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując pojemniki do uprawy kwiatów na balkonie.

 Doniczka na taras  

Materiał

W sklepach ogrodniczych dostępne są bardzo różne donice i skrzynki na rośliny balkonowe. Specjaliści polecają donice wykonane z drewna, ponieważ są one przepuszczalne dla powietrza i rośliny świetnie się w nich czują. Nie oznacza to jednak, że donice ceramiczne czy wykonane z tworzywa sztucznego nie nadają się na balkony. Również one mają swoje zalety. Donice ceramiczne i gliniane są bardzo dekoracyjne i dobrze wyglądają. Ich zaletą jest również ciężar. Dzięki temu, że sporo ważą, trudniej ulegają przewróceniu, co jest ważne, jeśli rosnąca w nich roślina jest duża. Plastikowe donice i skrzynki są bardzo wygodne, ale należy uważać, aby nie były wystawione bezpośrednio na słońce, ponieważ nagrzewają się, co może uszkodzić system korzeniowy rośliny.

donica tarasowa

Budowa

Doniczki, które mają znaleźć się na balkonie muszą spełniać kilka warunków. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, aby miały otwór w dnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ umożliwia odpływ nadmiaru wody, która pozostanie po podlaniu rośliny. Kupując donice należy dobrać do nich także podstawki. Jeśli rośliny będą znajdowały się nad balkonami sąsiadów, sprawią, że woda z podlewania nie zaleje niższych poziomów.

donica ogrodowa

Doniczki na rośliny balkonowe – co warto wiedzieć?

Jeśli marzysz o pięknym, ukwieconym balkonie powinnaś już dziś pomyśleć o zakupie sadzonek. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu po rozsady, najpierw kup odpowiednie pojemniki, takie, by Twoje rośliny czuły się w nich dobrze i pięknie wyglądały.

donica na balko

Wielkość pojemników

Wybierając donice i skrzynki na kwiaty balkonowe należy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim pojemniki powinny być dość duże i w miarę możliwości wysokie, aby mogły pomieścić roślinę, jej system korzeniowy oraz ziemię. Należy pamiętać, że ziemia w doniczce to swego rodzaju spiżarnia dla roślin i im mniej jej będzie tym słabiej będą się rozwijały rośliny. Ponadto trzeba mieć na uwadze to, że każda roślina posiada swój system korzeniowy, który musi mieć miejsce na rozwój. Brak odpowiedniej przestrzeni sprawia, że rośliny przestają rosnąć i chorują.

 

Kształt

Właściwie nie ma znaczenia czy pojemniki na kwiaty są okrągłe, owalne czy kwadratowe. Najważniejsze jest, aby można je było bezpiecznie ustawić na balkonie. Należy pamiętać, że donice mocno zwężane na dole mogą być mało stabilne i stojąc np. na parapecie podczas podmuchu wiatru mogą przewrócić się. Stąd też zaleca się ustawianie na balkonach donic i pojemników o stabilnych kształtach.

 

Tworzywo

Obecnie na rynku można znaleźć wiele bardzo różnych donic i skrzynek na rośliny balkonowe. Wybierając pojemniki dla siebie warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd zewnętrzny, ale również na tworzywo, z którego zostały wykonane. Najczęściej można spotkać skrzynki balkonowe z tworzywa sztucznego. Pojemniki te są lekkie i bardzo wygodne w montażu. Niestety posiadają również wady. Przede wszystkim pojemniki z tworzyw sztucznych nie przepuszczają powietrza. Po wtóre, wystawione na słońce bardzo szybko się nagrzewają, zaś wysoka temperatura może uszkadzać system korzeniowy roślin. Ponadto wybierając plastikowe pojemniki trzeba pamiętać, że są wrażliwe na zmiany temperatur i pozostawienie ich przez cały rok na balkonie może skutkować pękaniem poszczególnych ścianek. Znacznie odporniejsze na zamiany temperatury są pojemniki ceramiczne. Nie ulegają tak szybko zniszczeniu podczas zmian pogody, ale mogą się stłuc. Trzeba też wyraźnie podkreślić, że są znacznie cięższe aniżeli ich plastikowe odpowiedniki. Trzecim tworzywem, z którego wykonuje się pojemniki na rośliny balkonowe jest drewno. Pojemniki takie są lżejsze niż ceramiczne i nie nagrzewają się tak szybko jak pojemniki z tworzyw sztucznych. Ponadto drewno pozwala oddychać ziemi, która się wewnątrz znajduje, co pozytywnie wpływa na wzrost i zdrowie roślin. Niestety również drewniane skrzynki nie są bez wad. Najpoważniejszym zarzutem jaki można w ich kierunku skierować to, to, że mogą służyć maksymalnie kilka lat, ponieważ ulegają systematycznemu zniszczeniu związanemu m.in. z warunkami atmosferycznymi.

 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kupując pojemniki na rośliny balkonowe należy zwrócić uwagę na to, by miały one otwory w dnie. Dzięki nim z donicy będzie mógł odpłynąć nadmiar wody. Trzeba także pamiętać, aby pojemniki posiadały podstawki. Są one szczególnie istotne, gdy pod naszym balkonem znajduje się balkon sąsiada.