Archiwa tagu: doniczki na storczyki

Pielęgnacja storczyków

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się storczyki. Można je kupić w specjalistycznych kwiaciarniach albo w zwykłych marketach. Rośliny te pięknie kwitną i są wspaniałą ozdobą każdego mieszkania. Wprawdzie storczyki cieszą się złą sławą roślin, które są trudne w uprawie, ale jak wynika z obserwacji, wcale tak nie musi być, gdyż ich piękne kwiaty pojawiają się w coraz większej liczbie domostw. Storczyki to rośliny wymagające, aczkolwiek nie tak trudne w uprawie, jak to się powszechnie uważa. Wystarczy stosować kilka podstawowych zasad, aby móc długo cieszyć się pięknem tych kwiatów.

kwiat storczyka

Podlewanie

Orchidee nie lubią dużych ilości wody, dlatego należy zadbać, aby po podlaniu na podstawku czy w osłonce na doniczkę nie pozostawała woda. Nadmierne podlewanie prowadzi do gnicia korzeni, a co za tym idzie niszczenia i obumierania rośliny. Specjaliści zalecają podlewanie roślin co 2-7 dni, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza. Najlepiej podlewać storczyki przez zanurzenia – doniczkę z rośliną należy zanurzyć w wodzie do ½ – ¾ jej wysokości i pozostawić na 5-10 minut, a następnie wyjąć doniczkę z wody i osuszyć doniczkę. Do podlewania najlepiej wykorzystywać wodę destylowaną lub ostudzoną wodę przegotowaną. Storczyki nie lubią kranówki, która może mieć zły wpływ na ich rozwój i kwitnienie.

storczyk nowocześnie

Nawożenie

Storczyki, podobnie jak i inne rośliny, powinny być odpowiednio nawożone. Najlepiej do tego celu wykorzystać specjalne odżywki do storczyków. W sklepach ogrodniczych dostępne są nawozy w postaci pałeczek lub płynu, który dodaje się do wody podczas podlewania. Roślina powinna być nawożona mniej więcej co 2 tygodnie w okresie wzrostu i raz w miesięcy w okresie spoczynku.

storczyki w donicy

Przesadzanie

Storczyki to rośliny, które potrzebują specjalnego podłoża, które jest przewiewne i utrzymuje długo wilgoć. Kupując roślinę w sklepie najczęściej znajduje się ona w plastikowej doniczce z podłożem z kory lub mchu. Jeśli chcemy ją przesadzić nie zaleca się sadzenia jej w zwyczajnej ziemi, lepiej kupić w sklepie specjalne podłoże do storczyków. Roślinę należy przesadzić wtedy, gdy widać jest, że korzenie nie mieszczą się już w swojej doniczce. Po zmianie doniczki należy dać roślinie nieco czasu do przyzwyczajenia się i podlać ją za około tydzień. Pierwsze nawożenie po przesadzeniu powinno się odbyć po około miesiącu.

mała donica

Dla domowych storczyków najgorszym zagrożeniem jest ich przelanie. jeśli będziemy dbać o odpowiednie nawodnienie i nawożenie, storczyk odwdzięczy się nam pędami pełnymi kwiatów.