Archiwa tagu: hydroponika

Hydroponika – jak przygotować się do uprawy roślin bez ziemi?

Hydroponika to stosunkowo nowa metoda uprawy roślin w domach. Polega ona na wymianie tradycyjnego podłoża na specjalistyczny granulat i wodę. Metoda ta jest prosta i bardzo efektywna. Jest polecana szczególnie osobom zapominalskim, podróżnikom oraz alergikom. Zobacz, jak niewiele trzeba, aby swoje uprawy z tradycyjnych doniczek z ziemią przenieść do pojemników z granulatem.

Co jest potrzebne do uprawy roślin w wodzie?

Do uprawy roślin metodą hydroponiczną konieczna jest dwuwarstwowa donica, wskaźnik wody, granulat oraz preparaty mikroelementowe.

Jak zamienić uprawę w ziemi na hydroponiczną?

Najpierw wyjmij delikatnie roślinę z doniczki z ziemią i namocz jej korzenie w letniej wodzie.

  1. Wyjmij roślinę i usuń z jej korzeni ostatnie grudki ziemi. Jeśli nie wszystka ziemia pozostała w pojemniku z wodą, przepłucz korzenie pod bieżącą wodą.
  2. Włóż roślinę do wewnętrznej, ażurowej części doniczki, następnie wsyp do niej granulat i włóż wskaźnik poziomu wody.
  3. Całość włóż w drugą część doniczki – wodoszczelną osłonkę.
  4. Po kilku dniach od przesadzenia rośliny podaj nawóz do upraw hydroponicznych.
  5. Przez kilka pierwszych tygodni często zraszaj roślinę oraz granulat.

Jak widzisz przesadzenie rośliny z ziemi do granulatu nie jest specjalnie skomplikowane. Każdy, nawet mało doświadczony hodowca roślin, z pewnością sobie poradzi.

Hydroponika – sposób na czystą uprawę roślin

Hydroponika to nowoczesny sposób na uprawę roślin w wodzie bez ziemi. Dzięki niej nie ma problemu z mszycami, pleśnią czy brudem. Jest to również bardzo wygodny sposób na uprawę roślin lubiących wilgoć, ale można ją zastosować do niemal każdej rośliny.

Na czym polega hydroponika?

Hydroponika to uprawa roślin w  pojemnikach, w których zamiast ziemi znajduje się specjalny granulat i woda. Sole mineralne, które zazwyczaj rośliny pobierają z gleby, w tym wypadku dostarczane są w postaci specjalistycznych odżywek.

Zalety i wady hydroponiki

Hydroponika to metoda uprawy roślin mająca wiele zalet. Przede wszystkim nie ma konieczności częstego przesadzania roślin, ponieważ ich korzenie nie rozrastają się nadmiernie. Wraz z brakiem gleby znika problem szkodników i chorób, które rozwijają się w ziemi. Dzięki temu, że roślina ma stały dostęp do wody, nie ma konieczności częstego podlewania i nawożenia jej, co jest niewątpliwą zaletą dla osób często wyjeżdżających z domu lub zapominających o podlaniu kwiatów. Hydroponika to także dobre rozwiązanie dla alergików kochających rośliny, gdyż granulatowe podłoże jest sterylne.

Oczywiście uprawa roślin za pomocą wody i granulatu nie jest pozbawiona wad. Najbardziej dokuczliwą może być brzydki nalot powstający na wierzchniej części granulatu. Zazwyczaj jest to związane z wysoką zawartością wapnia w wodzie. Jeśli pojawi się biały nalot należy wymienić górną warstwę granulatu na nową.

Hydroponika to nowoczesny sposób na piękne rośliny doniczkowe. Metoda ta idealnie sprawdza się w przypadku osób niezbyt sumiennych, często podróżujących oraz alergików, niemniej jednak każdy może spróbować tej ciekawej sztuki uprawy roślin.