Archiwa tagu: pielęgnacja ogrodu

Przygotowujemy ziemię na wiosnę.

Zanim rozpoczniesz sadzenie nowych roślin powinieneś zadbać o glebę. Dobrze nawieziona i przewietrzona ziemia będzie doskonałym podłożem dla nowych upraw.

Jeśli jesienią przekopałeś i nawiozłeś ziemię, to na wiosną pozostaje tylko lekkie spulchnienie i wyrównanie grządek. Jeśli jednak przed zimą nie przygotowałeś odpowiednio gleby do nowego sezonu, to czas najwyższy, aby to naprawić.

Prace w ogrodzie najlepiej zacząć jak najwcześniej. Wystarczy, że ustąpią  mrozy i ziemia rozmarznie. Jeśli nie nawiozłeś jej jesienią, to początek marca jest idealną porą, aby to zrobić. Najlepiej do nawożenia nadaje się kompost. Jest to nawóz niezwykle uniwersalny i bezpieczny dla wszystkich roślin. Przygotowany kompost rozsyp po całej ziemi przeznaczonej pod uprawę, a następnie delikatnie wymieszaj go z górną warstwą gleby.

Oczywiście kompost nie jest jedynym możliwym nawozem, który możesz użyć do użyźnienia gleby. Poza nim warto skorzystać również z obornika, a także z nawozów mineralnych. Jednakże decydując się na którąś z powyższych opcji musisz bardzo uważać, ponieważ zbyt duża ilość nawozu może mieć zły wpływ na uprawiane rośliny.

Nawiezioną i przekopaną ziemię należy pozostawić na co najmniej kilkanaście dni, a dopiero potem zacząć sadzić pierwsze rośliny.

Jak sprawdzić odczyn gleby?

Zapaleni ogrodnicy z pewnością wiedzą, że gleba może posiadać odczyn kwaśny, zasadowy lub obojętny. Większość roślin najlepiej czuje się w glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 6 -7). Znawcy tematu doskonale wiedzą zarówno jak zmierzyć odczyn gleby, jak i  w jaki sposób zapobiegać zbytniemu zakwaszeniu. Jeśli do tej pory nie spotkałeś się z tą tematyką, to przybliżymy ją w kilku słowach. 

Od czego zależy odczyn gleby?

Odczyn gleby związany jest z zawartością wapnia. Im mniej tego pierwiastka w glebie, tym odczyn bardziej kwaśny.

Jak zmierzyć odczyn gleby?

Pomiar kwasowości gleby jest bardzo prosty. Wystarczy udać się do sklepu ogrodniczego i kupić tam kwasomierz. Za pomocą tego urządzenia należy sprawdzić odczyn podłoża w kilku miejscach, co pozwoli dostosować nawożenie do potrzeb gleby.

Jak zobojętnić kwaśny odczyn gleby?

Najprostszym sposobem jest wapnowanie, czyli rozsypanie nawozu z dużą zawartością wapnia. Zabieg wapnowania najlepiej wykonywać po jesiennych zbiorach, aczkolwiek można to również wykonać wczesną wiosną. Nawóz należy rozsypać równomiernie na całej powierzchni uprawnej, a następnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.