Archiwa tagu: skrzynki balkonowe

Doniczki na rośliny balkonowe – co warto wiedzieć?

Jeśli marzysz o pięknym, ukwieconym balkonie powinnaś już dziś pomyśleć o zakupie sadzonek. Zanim jednak wybierzesz się do sklepu po rozsady, najpierw kup odpowiednie pojemniki, takie, by Twoje rośliny czuły się w nich dobrze i pięknie wyglądały.

donica na balko

Wielkość pojemników

Wybierając donice i skrzynki na kwiaty balkonowe należy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim pojemniki powinny być dość duże i w miarę możliwości wysokie, aby mogły pomieścić roślinę, jej system korzeniowy oraz ziemię. Należy pamiętać, że ziemia w doniczce to swego rodzaju spiżarnia dla roślin i im mniej jej będzie tym słabiej będą się rozwijały rośliny. Ponadto trzeba mieć na uwadze to, że każda roślina posiada swój system korzeniowy, który musi mieć miejsce na rozwój. Brak odpowiedniej przestrzeni sprawia, że rośliny przestają rosnąć i chorują.

 

Kształt

Właściwie nie ma znaczenia czy pojemniki na kwiaty są okrągłe, owalne czy kwadratowe. Najważniejsze jest, aby można je było bezpiecznie ustawić na balkonie. Należy pamiętać, że donice mocno zwężane na dole mogą być mało stabilne i stojąc np. na parapecie podczas podmuchu wiatru mogą przewrócić się. Stąd też zaleca się ustawianie na balkonach donic i pojemników o stabilnych kształtach.

 

Tworzywo

Obecnie na rynku można znaleźć wiele bardzo różnych donic i skrzynek na rośliny balkonowe. Wybierając pojemniki dla siebie warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd zewnętrzny, ale również na tworzywo, z którego zostały wykonane. Najczęściej można spotkać skrzynki balkonowe z tworzywa sztucznego. Pojemniki te są lekkie i bardzo wygodne w montażu. Niestety posiadają również wady. Przede wszystkim pojemniki z tworzyw sztucznych nie przepuszczają powietrza. Po wtóre, wystawione na słońce bardzo szybko się nagrzewają, zaś wysoka temperatura może uszkadzać system korzeniowy roślin. Ponadto wybierając plastikowe pojemniki trzeba pamiętać, że są wrażliwe na zmiany temperatur i pozostawienie ich przez cały rok na balkonie może skutkować pękaniem poszczególnych ścianek. Znacznie odporniejsze na zamiany temperatury są pojemniki ceramiczne. Nie ulegają tak szybko zniszczeniu podczas zmian pogody, ale mogą się stłuc. Trzeba też wyraźnie podkreślić, że są znacznie cięższe aniżeli ich plastikowe odpowiedniki. Trzecim tworzywem, z którego wykonuje się pojemniki na rośliny balkonowe jest drewno. Pojemniki takie są lżejsze niż ceramiczne i nie nagrzewają się tak szybko jak pojemniki z tworzyw sztucznych. Ponadto drewno pozwala oddychać ziemi, która się wewnątrz znajduje, co pozytywnie wpływa na wzrost i zdrowie roślin. Niestety również drewniane skrzynki nie są bez wad. Najpoważniejszym zarzutem jaki można w ich kierunku skierować to, to, że mogą służyć maksymalnie kilka lat, ponieważ ulegają systematycznemu zniszczeniu związanemu m.in. z warunkami atmosferycznymi.

 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kupując pojemniki na rośliny balkonowe należy zwrócić uwagę na to, by miały one otwory w dnie. Dzięki nim z donicy będzie mógł odpłynąć nadmiar wody. Trzeba także pamiętać, aby pojemniki posiadały podstawki. Są one szczególnie istotne, gdy pod naszym balkonem znajduje się balkon sąsiada.