W listopadzie liście w sadzie – czyli co zrobić z opadającymi liśćmi

liscieProblem liści w sadach i ogrodach pojawia się każdego roku na przełomie października i listopada. Jedni mówią – grabić, a inni – lepiej zostawić. Co zatem zrobić z liśćmi, które spadły z drzew?

Nie grabić
Część ogrodników jest zdania, że liści nie należy grabić. Jest to w dużej mierze racja, ponieważ przez okres jesieni, zimy i przedwiośnia liście leżące na ziemi są doskonałą osłoną dla zimujących roślin. Ponadto wraz z upływem czasu butwieją i użyźniają glebę. W ogrodach dotychczas nieuprawianych zaleca się nawet przekopanie grządek wraz z liśćmi, ponieważ nawożą one glebę i poprawiają jej przepuszczalność.

Niestety niegrabienie liści ma też swoje minusy. Największym z nich jest wygląd ogrodu. Fruwające wszędzie liście nie prezentują się najlepiej i może choćby dlatego warto je uprzątnąć.

Grabić
Grabienie liści ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo osobom, które poruszają się po ogrodzie. Należy pamiętać, że mokre liście są tak samo śliskie jak lód i mogą spowodować tak samo przykry w skutkach upadek. Po wtóre, dokładnie oczyszczony z liści ogród wygląda na bardziej zadbany i prezentuje się znacznie lepiej. Warto też pamiętać, że pozostawione na trawnikach liście mogą prowadzić do zniszczenia i chorób darni, co może skutkować brzydkim wyglądem trawinka w następnym sezonie.

A co z liśćmi?
Jeśli decydujesz się grabić liście to pojawia się problem, co z nimi zrobić. Jest na to kilka sposobów:

  • Wyrzucić do koszta – wielu ogrodników uzna to za marnotrawstwo, ale jest to najprostszy sposób pozbycia się liści. Należy zagrabione liście włożyć do worków a następnie wyrzucić do kontenera lub wystawić do zabrania przez firmę zajmującą się wywozem nieczystości. Trzeba pamiętać, że za wywóz liści płaci się tak samo jak za inne śmieci. Czasami na ulicach pojawiają się specjalne pojemniki na liście, wówczas te ze swojego ogrodu można wrzucić właśnie do nich. Za wywiezienie kontenerów tego typu nie zapłacisz.
  • Wykorzystać w ogrodzie – zagrabione liście można wykorzystać również w ogrodzie. Doskonale nadają się do zabezpieczenia przed przemarznięciem roślin zimozielonych. Można je również rozsypać na rabatach, gdzie ochronią glebę przed zamarznięciem oraz użyźnią ją. Kopczyk liści pozostawiony w zacisznym kącie może być także miłym schronieniem dla jeży, które warto mieć u siebie, gdyż czyszczą ogród z wielu szkodników.
  • Przerobić na kompost – coraz częściej w kącie ogrodu pojawia się niewielki kompostownik. Jest to pojemnik wykonany z tworzywa sztucznego, drewna, a niekiedy nawet z siatki, w którym umieszczane są roślinne odpady z ogrodu. Pod wpływem wilgoci i ciepła odpady roślinne zamieniają się w kompost, który jest jednym z najlepszych nawozów. Wrzucenie liści do kompostownika niewiele kosztuje, a za to można wiele zyskać.
  • Spalić – palenie liści jest w Polsce dość popularnym sposobem na pozbycie się ich. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ dym powstający podczas palenia jest szkodliwy dla zdrowia ludzi i dla środowiska. Ponadto płonące ogniska mogą być bardzo niebezpieczne. Ogień z liści może przedostać się na inne przedmioty co prowadzi do pożaru. Ponadto palenie liści jest często ograniczane prawem, stąd też można za ten czyn otrzymać mandat od policji lub straży miejskiej. Tym samym zanim podłożysz ogień pod kupkę liści sprawdź czy prawo Ci tego nie zabrania.

 

Jesienne porządki w ogrodzie to dla wielu miłośników uprawy roślin spore wyzwanie. liścieZanim jednak zagrabisz liście dobrze się zastanów czy warto i jak się ich potem pozbyć. Często najprostsza metoda nie jest wcale najlepszą. Niemniej jednak wybór należy do Ciebie.